12 tipů na golf v zimě nebo chladném počasí
Víte, že si můžete také dobře zahrát golf v chladných podmínkách nebo zimě? A čím lépe jste připraveni, tím je golf zábavnější! Podívejte se na našich 12 tipů pro začátečníky i pokročilé golfisty. Neexistuje nic takového jako je špatné počasí, jen špatně oblečný golfista, to je známé přísloví. A golf za špatného počasí je stále lepší než žádný golf! A s těmito 12 tipy to bude zábavnější a budete skórovat na greenech o trochu lépe.
Vrstvy oblečení do zimního počasí
Bez dobrého golfového oblečení vám bude jistě zima a proto nic nepodceňte. Všechny známé golfové značky pracují s vrstvami a více vrstev nemusí znamenat nutně lepší výsledek. Pro začátek je rozumné začít s termoprádlem (dlouhým nebo krátkým rukávem). Navrch položte střední vrstvu (nejlépe rolák nebo tričko s límečkem), které udrží teplo, například z rouna. Vnější (třetí) vrstva - bunda do slabého déšťě nebo větrovka - uchráníte se tak před větrem nebo vodou. Nakonec si stačí nasadit čepici a je hotovo!
Nezapomeňte na ruce a chodidla
Není nic otravnějšího než studené nebo zmrzlé ruce. Máte mnohem méně citu při držení hole a každý špatně zasažený míček bolí do rukou jak děs. Každý golfista, který hraje v zimě, proto má mít pořádné rukavice. Nezapomeňte také na nohy, protože kromě odolných teplých bot, jako jsou golfové boty, potřebujete i dobré ponožky. Pokud nemáte doma žádné zimní ponožky, stačí si vzít dva páry ponožek na sebe, ale ověřte si, že stále pohybujete prsty na nohou.
Jídlo a pití je také extrémně důležité!
Vezměte si sebou do bagu správnou výživu. Potraviny bohaté na bílkoviny zvyšují tělesnou teplotu, takže nehledejte jen rychlé cukry. Nezapomeňte pít hodně vody. Šálek čokoládového mléka nebo kávy vám určitě nestačí. Alkohol rozšiřuje krevní cévy, zvyšuje tepelné ztráty těla, a proto to zrovna v zimě není dobrý nápad.
Zahřejte se na driving range
Zkuste si dát trochu času na rozcvičku. V každém případě je moudré "pokud to obvykle neděláte" jít si trefit nějaké míčky na driving range a také si zvyknout na tlustší oblečení, které máte zrovna na sobě. Je to dobré také proto, abyste viděli, jak na tom právě jste a v případě potřeby jste mohli v hlavě upravit svá očekávání z budoucího výsledku, který uvidíte po hře v klubovně.
Buďte neustále v pohybu
Chcete-li zůstat v teple, je lepší nejezdit po golfovém hřišti v bugyně, ale chodit s ručním vozíkem nebo nosit lehký bag na zádech. Jakmile necháte všechny liché nebo sudé železa doma, váš bag bude také mnohem lehčí!
Upravte svá očekávání z výsledku
Je celkem nereálné si myslet, že budete hrát na svůj handicap v chladném nebo zimním počasí jako v létě. Přidejte si ránu na svůj par a zjistěte, zda vám to tak vyhovuje a můžete s tímto vědomím v klidu odehrát celé golfové hřiště. Pro usnadnění je také možné hrát z jiných odpališť. Zkuste si tedy vybrat odpliště jiné kratší barvy. Takže ze žluté na modrou nebo z bílé na žlutou.
Zimní golfová pravidla
Pokud podmínky pro golf v zimě nejsou ideální, mohou existovat místní pravidla, které zavedl klub / golfové hřiště. Využijte toho!
Hrajte měkké míče
Nedělejte si vůbec starosti se svými železy, shafty nebo hlavou holí. I když vám to připadá, že jste skoro na severním pólu, golfové hole nebudou mít o moc horší výsledky. Váš golfový míček naopak nelétá tak daleko, když je právě zima nebo chladné počasí. Řešení na to je zcela jednoduché - hrajte s měkčím míčkem! Nejen kvůli studenému vzduchu, který dává míčku mnohem větší odpor, ale také proto, že studený golfový míček má větší kompresi, a tím méně tvrdě vystupuje při impaktu do hlavy vašich holí.
Barevné míčky
Pro velkou většinu golfistů by měl být golfový míček tradičně bílý. Chápeme, ale možná v temném období podzimu a zimy (někdy s trochou sněhu) není volba barevného míčku tak špatná. Podle společnosti Srixon, značky, která propaguje hlavně žlutý míčky, je ve vzdálenosti 205 metrů vidět žlutý míč dvakrát lépe než bílý. Není to tak dávno, co byly barevné golfové míčky vyhrazeny čistě pro driving range nebo to byly tvrdší a poskytli vám tak horší pocit při zásahu. Tyto časy jsou dávno u konce, protože stále více a více významných golfových značek nyní již vyrábí golfové míčky v mnoha barvách.
Zmrzlé fairwaye i bunkry
Pokud jsou fairwaye zamrzlé, míček se bude valit mnohem dál než obvykle, stejně jako v létě, kdy jsou fairwaye vyschlé a tvrdé. Berte tuto skutečnost také v úvahu. Ve zmrzlém bunkru nemůžete také dělat to, co běžně v létě - písek je ztvrdlý, tak si raději vyndejte míček z bunkru a zkuste chipovat. Tráva je na podzim nebo zimě mnohem delší než je běžná výška fairwaye v létě.
Užívejte si zábavy
Zkuste si užít okolnosti. Nenechte se rozrušit zimními greeny nebo pomalejšími greeny a akceptujte, že máte méně síly, koordinace a citu, když je zima. Golfová legenda Tom Watson kdysi řekl, že rád hraje ve špatných podmínkách, protože pak ví, že polovina golfistů nechtělo být na hřišti a už je porazil.
Hlavně neztratit rytmus
Hrát golf na podzim přes zimu není jen zábava, ale také získáte proti všem velikou výhodu, až přijde jaro a nová sezóna s ním. Stále budete ve svém herním rytmu. Jak snadno se vám najednou bude hrát na jaře a jak daleko bude míček lítat, to budete koukat!
Nezapomeňte! Pokud se právě chystáte vyrazit na své oblíbené golfové hřiště, mějte jistotu, že je vaše golfové pojištění platné i pro dannou sezónu. Nikdy nevíte co se může stát!
Autor článku
Vydáno: 13/01/2021